EAA
UEFISCDI

Célkitűzései

5) Az ökológikus fém-oxid nanorészecskéken alapuló egyes kompozitok és a belőlük készült 3D-nyomtatott fotokatalizátorok detoxifikációs kapacitásának felmérése mikroalgákkal, illetve a mikroalgák szinergikus hatásainak megállapítása a fotokatalizátorok mikroszennyező-eltávolításban játszott hatékonyságára.

Jelenlegi tudásunk szerint nincs ökológikusan előállított fém-oxid (réz- és cink-oxid) kompozitokon alapuló, 3D-nyomtatott fotokatalizátorra vonatkozó ismeretünk. A körforgásos gazdaság keretén belül elengedhetetlenül fontos, hogy felismerjük és fejlesszük azokat a technológiákat, amelyek a különböző iparágak tevékenysége során létrejövő szennyvizek kezelésére alkalmasak oly módon, hogy a kezelt és visszanyert víz minősége megfeleljen mezőgazdasági alkalmazás céljára.

A biológiailag aktív gyógyszer hatóanyagok és különböző festékanyagok eltávolítása a gyógyszer- és textilipari szennyvizekből elengedhetetlen annak érdekében, hogy a kezelés során visszanyert vizet fel lehessen más területeken, pl. mezőgazdaságban használni.

Ennek megfelelően, a szennyvizek a 3D-nyomtatott fotokatalitikus struktúrákkal és mikroalgákkal történő kezelése, valamint a közöttük fellépő szinergikus kölcsönhatások révén alkalmassá tehetők mezőgazdasági hasznosításra.

Továbbá tekintettel arra, hogy az egyre növekvő magas hőmérsékletű periódusok közvetlen hatással vannak a felszíni-, ebből következően a felszín alatti vizekre, a népesség a haszonnövények öntözésének mérséklésére kényszerülhet. Ezt az akadályt csökkenteni lehet a kezelt szennyvizek mezőgazdaságban történő újrahasznosításával.

News